Eelmises osas analüüsisime riigikogu liikmete sarnasusi hääletamisel moodustades joonise, kus üks liige oli teisega ühendatud, kui 45%, 60% või 80% hääletustest oldi otsustatud ühtemoodi. Selles osas uuritakse edasi riigikogu liikmete sarnasusi hääletamisel, kuid veidi teistsuguse lähenemisega.

Riigikogu liikmete hääletamise sarnasusi oleks hea uurida, kui meil oleks joonis, kus sarnaselt hääletavad liikmed paikneksid lähestikku ja erinevalt hääletavad liikmed oleksid üksteisest kaugemal. Aga pärast mõningasi arvutamisi ongi võimalik selline joonis saada. Uurime esialgu XI Riigikogu liikmeid ehk eelmist riigikogu.

Kuidas seda joonist tõlgendada?

Kui me võtame jooniselt suvalise täpikese (täpike tähistab riigikogu liiget), siis sellele täpikesele kõige lähemal olev täpikene hääletab temaga kõige sarnasemalt ja kõige kaugemal olev täpikene hääletab temaga kõige erinevamalt. Ehk mida lähemal on üks täpikene teisele, seda sarnasemalt hääletavad nad ja mida kaugemal üksteisest ollakse, seda erinevamalt hääletatakse.

Jooniselt on näha, et hääletustulemuste põhjal jaotuvad liikmed kolme gruppi. Veel paremini on gruppidesse jaotumine näha, kui suurendame ringikeste raadiust.

Niisiis hääletustulemuste põhjal jaotuvad riigikogu liikmed 3 gruppi. Ühe grupi võiksid moodustada äkki koalitsioonierakonnad? Aga kes moodustaksid 2 teist gruppi? Oli ju XI Riigikogus 6 erakonda – REF, IRL, SDE, KESK, Rohelised ja Rahvaliit. Ja kas on võimalik, et leidub riigikogu liige, kes on hoopis teises grupis kui enamik tema erakonnast? Selleks vaatame sama joonist, kus täpikesed on värvitud vastavalt erakonda kuuluvusele.

Näeme, et ühe sarnaste hääletamisotsustega grupi moodustavad IRL ja REF. Selle grupiga kõige erinevamalt hääletas Keskerakonna ja Rahvaliidu grupp (sest paiknevad nad ju kõige kaugemal Reformierakonna ja IRL grupist). Neid kahte gruppi tasakaalustab roheliste ja sotside grupp – nende hääletustulemused on ligikaudu võrdselt sarnased (või võrdselt erinevad) nii Keskerakonna kui ka Reformierakonna grupiga.

Jooniselt on näha, et üks keskerakondlane on Keskerakonna grupist küllaltki kaugel. Kes see olla võiks? Selleks vaatame joonist, kus on toodud välja ka liikmete nimed (NB! joonised, kus on toodud välja nimed, on tehtud ainult selleks, et tuvastada erindeid mitte kõiki liikmeid).

(suurema pildi nägemiseks kliki pildil)

Praegu näib jooniselt, et sotsiaaldemokraadid koos rohelistega on n-ö tasakaalustavad erakonnad – sarnanevad nad ju sama palju nii Keskerakonnale kui Reformierakonnale. Uurime seda lähemalt. Mäletame, et XI Riigikogu ajal oli periood, kus ka SDE oli valitsuserakond ning periood, kus SDE oli opositsioonis. Vaatleme esialgu perioodi, kus SDE oli valitsuserakond.

Ka siin on eraldatavad 3 gruppi, kuigi keskmine grupp on jäänud palju väiksemaks. Vaatame sama joonist erakondade lõikes.

Näeme, et nüüd sarnanevad sotsid hääletamisotsuste põhjal pigem koalitsioonierakondadele ja tasakaalustavaks erakonnaks on jäänud ainult Eestimaa Rohelised. Sama joonis nimedega:

(suurema pildi nägemiseks kliki pildil)

Vaatleme nüüd perioodi alates sellest, kui sotsid valitsusest välja heideti.

Jällegi on eristatavad 3 gruppi. Silma jääb see, et parempoolse grupi liikmed on hakanud väga sarnaselt hääletama. Vaatame sama joonist erakondade lõikes värvituna:

Nüüd on sotsid aga ühes leeris Keskerakonnaga. Jällegi näeme, et ainukeseks tasakaalustavaks erakonnaks on Eestimaa Rohelised. Erindite tuvastamiseks vaatame joonist koos nimedega.

(suurema pildi nägemiseks kliki pildil)

Praegune seis ehk XII Riigikogu

9.aprillil 2012 lahkusid Keskerakonnast riigikogu liikmed Inara Luigas, Lembit Kaljuvee, Deniss Boroditš ja Rainer Vakra. Kas hääletustulemuste põhjal oleks saanud seda ette prognoosida? Ehk kas nad erinevad “keskmisest” keskerakondlasest märgatavalt?

Esiteks näeme, et praegu on riigikogus selgelt välja kujunenud 2 poolust – ilmselt koalitsioon ja opositsioon – mingeid vahepealseid jõude pole.

Sotsiaaldemokraadid on selgelt segunenud Keskerakonnaga ehk hääletatakse ühtemoodi. Lisaks näeme, et erakondade lõikes mingeid suuremaid erindeid ei ole (kõik erakonna liikmed on oma erakonna grupis) ning need Keskerakonnast välja astunud liikmed hääletasid siiski sarnaselt teiste Keskerakonna liikmetega.

(suurema pildi nägemiseks kliki pildil)

Need neli Keskerakonnast välja astunud riigikogu liiget on täpselt seal, kus on kõige suurem roheline pilv. Mina tahtsin arvata, et erimeelsused kajastuvad ka hääletustulemustes, kuid eksisin.

 

Märkus: Riigikogu XII korral on vaadeldud hääletustulemusi  kuni jaanuari 2012 lõpuni (valikuperioodi seadmisel olid tehnilised mitte sisulised põhjused) .

 

Ole kursis ka järgmiste analüüsidega:

 

Loe ka:

 • Riigikogu liikmete sotsiaalvõrgustik – I osaRiigikogu liikmete sotsiaalvõrgustik – I osa (1)
  Sõnaga "sotsiaalvõrgustik" seostatakse esmalt Facebooki, siis Twitterit ja võib-olla lõpuks isegi blogisid ja foorumeid. Parlamendi liikmete hääletustulemuste […]
 • Tahan olla populaarne. Maksku see, mis maksab!Tahan olla populaarne. Maksku see, mis maksab! (2)
  NY Times kirjutas hiljuti suurepärase loo võltsfännidest. Inimesed tahavad olla sotsiaalvõrgustikes populaarsed ning selle eest ollakse tihti valmis ka maksma. Kas […]
 • 6 huvitavat graafikut valimistest6 huvitavat graafikut valimistest (3)
  Valimistest on möödas mõned nädalad ja on paras aeg emotsioonideta tulemusi uurida. Järgnevalt olen toonud 6 graafikut, mis jäid silma valimistulemusi […]
Kategooriad: Analüüs, Eesti

2 kommentaari

 1. tanel says:

  Huvitav on võib-olla ka tähelepanek, et kui eelmises postituses otsisime liiget, kes ühendab kahte gruppi, siis saime selleks liikmeks Eiki Nestor’i. Kui nüüd vaadata jooniseid “sotsidega” ja “sotsideta”, siis näeme, et kui sotsid olid valitsuses, siis Eiki Nestori hääled sarnanesid sotsiaaldemokraatide hulgast kõige rohkem IRL ja REF’ile ning perioodil, kus sotsid ei olnud enam valitsuses, on Eiki Nestor sotsiaaldemokraatidest hoopiski üks Keskerakonnale lähim liige (täpsemalt: läheduselt teine).

 2. Väärt kraam.

  Tõi miskipärast meelde hiljuti Soomes, Helsingin Sanomate HS Next -visualiseerimiskonkursi raames loodud interaktiivse töö rahvaesindajate rahastusvõrgustikust.

  Oleks muidugi põnev näha sarnast tööd Eesti Riigikogu kohta, nägemaks nii eri leerides olijate ühiseid rahastajaid kui ka iga liikme sponsorite detailsemat läbilõiget (Jan Wolski töö on ses mõttes tõesti õnnestunud, et tillukesel pinnal esitatakse väga paljut).

  Erm.. et see vist oli siis üks väike vihje äkki..? 🙂

  Jõudu!

Avalda arvamust